אודות

"תורי זהב
נעשה לך..."

המושג תור הזהב מזוהה בקרב רוב הישראלים עם היסטוריה, ספרי היסטוריה, שירת ימי הביניים בבחינת הבגרות בספרות ובעיקר משהו שצריכים ללמוד מעט ולשכוח מהר. אך המונח ספרד, או אנדלוסיה, מקפל בתוכו לא רק עולם תרבותי עשיר ומרתק ,אלא הרבה מעבר לכך.כפי שאנו עדים בדור האחרון בישראל, אנדלוסיה היא גם תפיסת עולם של פתיחות ומתינות תרבותית, תפיסת עולם הגורסת שיתוף פעולה וגשרים בין תרבויות ודרך חיים המעמידה את האמנויות, את הספרות וההגות בראש סדרי החיים, מול חומרנות חולפת, כפי שכתב ר' משה איבן עזרא: "יפה בית של שיר מבית של זהב." 

אין ספק שבישראל, בדור האחרון, קם תור הזהב וניער את האבק שדבק בו על גבי ספרי ההיסטוריה. אולם אין זו התעוררות של לימוד בלבד, אלא תור הזהב של העשייה הים תיכונית מזרח תיכונית של ישראל של היום תפיסת עולם של הפרייה תרבותית הדדית היא המאפיינת, היא כלי הקיבול אליו זורמים צלילים, טקסטים, קולות ותמונות מכל כיווני רוחות התרבות.  

אשדוד, עיר הפייטנים במסורת ספרד ועיר ים תיכונית מודרנית, היא שהתניעה את ההתעוררות הזאת ומובילה אותה. אשדוד מגשימה עצמה כאנדלוסיה החדשה. פתיחות זו באה לידי ביטוי בחיי היום יום בעיר אשדוד, בהיותה עיר פסיפס המורכבת מ- 99 קהילות שונות. 

תור הזהב כבר כאן ומתוכו מתעוררת תרבות שלמה של מוסיקה, פיוט, ספרות והגות שמקורותיה בשורשים הפלאיים ובפילוסופית החיים החכמה והמתונה של אנדלוסיה. 

פסטיבל ימי תור הזהב מבקש להרים את כל ההתרחשות התרבותית אל פסגה חדשה ואל דרך פתוחה, נדיבה, דינמית ומבטיחה הפרייה הדדית ויצירה מתחדשת ומרעננת למען עתיד תרבותי של שגשוג ושלום לכל שוחרי התרבות בארץ. 

פסטיבל תור הזהב, חוגג עשור בחמישה ימים של רב תרבותיות. הפסטיבל שם לו למטרה להעמיק את הקשר עם המורשת היהודית המוסיקלית והתרבותית, ויצירת פסיפס המחבר בין מזרח למערב. תקופת תור הזהב של ספרד התאפיינה ביצירה גדולה, בפתיחות וסובלנות תרבותית ומשמשת כאבן דרך משמעותית לדורות הבאים. 

פסטיבל תור הזהב מציג את הרב תרבותיות והעושר התרבותי שהביאו קהילות יהודיות מרחבי העולם לישראל בכלל ולאשדוד בפרט, בה מתרכזות כ-100 קהילות יהודיות מתפוצות ישראל. במסגרת הפסטיבל מתקיימים שיתופי פעולה חד פעמיים המתכתבים עם תקופת תור הזהב ומשקפים את הפתיחות התרבותית ושיתופי הפעולה שהיו בה והשפעתם על התרבות היהודית והישראלית עד ימינו אנו.

הפסטיבל יתקיים בחול המועד פסח, בימים ראשון-ראשון 17-24 באפריל חו״ל המועד פסח , בהשתתפות למעלה מ-100 אמנים ויוצרים מהארץ ומחו״ל  כולל התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד, התזמורת הקאמרית הישראלית, הרכבים מוזיקליים, זמרים, סולנים פייטנים ועוד שיופיעו במתחמי התרבות של אשדוד: אמפי אשדוד, המשכן לאמנויות הבמה, בית יד לבנים, בית אריה קלנג ,מרכז קהילתי דיונה.

 

הפקה: המרכז לתרבות האנדלוסית והפיוט בישראל

מפיק ומנהל אמנותי : עו״ד יוסי עטר

יו״ר הפסטיבל: גב' טלי סהרוני

 

מתוך מופעי פסטיבל ימי תור הזהב אשדוד 2013